Alırken Kazan, Satarken Kazan

Sonuçları Filtrele

Marka

  • Pozitif Gübre56
  • SCHEFFER1
  • Zeyma Trade1
  • Zybes1

Fiyat (TL)

-

Kimyevi Sıvı Gübre

Kimyevi gübreler, topraktaki besin maddelerinin artmasını ve bitkilerin kısa sürede ürün vermesini sağlar. Bitkilerin hızlı bir şekilde çalışmasına neden olurken bir yanda da verimin artmasını sağlar. Tek kullanımlık bitkilerde bu avantaj sağlarken uzun süre kullanılan bitkilerde bu avantaj sağlamaz. Çünkü bitki yaşlanır ve verimi düşer. Olumsuz hava şartlarına yakalan bitkilerde verim düşük olur. Bunun olmaması için bitkinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve olgunlaşması sağlanır. Sonrasında ürün verimi artmış olur. 

Kimyevi gübreler yapılarına göre değişmektedir. Kimyevi toz gübreler, sıvı kimyevi gübreler ve katı kimyevi gübreler bulunmaktadır. Sıvı kimyevi gübrelerin yapısı sıvı olmasından dolayı toprak tarafından kolaylıkla emilir ve bitki bünyesine girmesi çok daha kolay olur. Katı gübrelerde bu durum çok daha zordur ve dolaylıdır. Bu bağlamda sıvı gübrelerin daha avantajlı olduğu söylenebilir. 

Kimyevi gübre çeşitlerinden olan sıvı kimyevi gübreler, bitkilerden hızlı bir şekilde verim alınmasını sağlar. Yapısı itibariyle topraktaki besin maddeleri kolaylıkla alınır. Sulandırma ya da sürekli sulamaya ihtiyaç yoktur. Bitkilerin kuraklığa yakalanmadan ve kötü hava şartlarına yakalanmadan hemen gelişmesini, olgunlaşmasını ve ürün vermesini sağlar. Sıvı gübrelerde topraktan yapılan uygulamaların yanı sıra yaprağa yapılan uygulamalar da tercih edilebilir. Yapraktan yapılan uygulamalarda bitkinin besin maddesini direk olarak alması da sağlanmış olur. Bu sayede bitki yapraktan besin maddesi aldığında ihtiyaç duyduğu klorofil daha hızlı bir şekilde sentezler ve gelişimi de hızlı olur. Yapının sıvı olmasından dolayı da hücrelere işlemesi daha kolaydır. 

Kimyevi Sıvı Gübre Çeşitleri

Kimyevi sıvı gübreler de çeşitli olabilmektedir. Özellikle yapısında bulunan besin maddesine göre çeşidi değişmektedir. Sıvı gübre çeşitleri de 4 çeşittir. Bu çeşitlerden ilki azotlu gübrelerdir. Azot, bitkilerin kalitesini, ürün miktarlarını ve fizyolojik fonksiyonlarını direk olarak etkiler. Azot proteinin ana maddesidir. Aynı zamanda klorofil maddelerinin de yapıtaşıdır. Klorofil de bol üretildikçe bitki hızlı bir şekilde yaşlanır. Azotlu gübreler ile çiçeklenmenin zamanında olası sağlanmaktadır. Eğer bitkiye azot alımı olmazsa bitki zayıflaşır ve güçsüzleşir. Toprağın içerisinde azot bulunmaz. Bundan dolayı da azot dışarıdan toprağa eklenmelidir. Bunun için de azotlu gübreler yardımcı olmaktadır. Azotlu gübre çeşitleri de bulunmaktadır. Bu çeşitlerde Amonyumlu, Nitratlı, Amonyumlu ve Nitratlı, Amidli gübreler olarak da dört grup şeklindedir. 

Fosforlu gübreler, bitkilerin gelişmesinde son derece önemlidir. Özellikle bitki gelişimlerinin ilk dönemleri için çok önemlidir. İlk dönemlerde fosfor bitkilere kök, tohum ve meyve gelişimi için gereklidir. Bitkilerde yeni hücrelerin oluşmasına etkilidir. Fosfor toprakta genelde kaya ve minerallerden sağlanır. Ama bu formda bitkiler tarafından alınmaz. Bunun ekstra fosfor eklenmelidir. Bitkinin alabileceği formda toprağa fosforlu gübre eklemesi yapılmalıdır. 

Potasyumlu gübreler, bitkilerde gelişim ve meyve oluşumu için çok önemlidir. Bitkideki besinlerin bir yerden başka bir yere taşınmasında yardımcı olur. Örneğin bitkinin yapraklarında yapılan fotosentez sonucunda elde edilen besinlerin farklı bir yere taşınmasında rol oynar. Aynı zamanda bitkinin su dengesini sağlar. Azotun etkin bir şekilde kullanılmasında da rol oynamaktadır. Toprağa potasyum ilavesi yapılmadan önce toprağın ölçümü yapılır ve buna göre eklemeler yapılır. bitkilere tek seferde verilmesi önerilmez ve birkaç seferde verilmesi gerekir. 

Çok besinli (kompoze) gübreler, besin maddelerini içeren bir karışım niteliğindedir. Yapısında azot, fosfor, potasyum bulunmaktadır. Geri kalan kısımlar ise dolgu malzemeleridir. Dolgu malzemesi olarak da kireç taşı kullanılabilmektedir. Hem uygulama olarak kolaylık sağlar hem de ekonomik açıdan avantajlıdır. 

Kimyevi Sıvı Gübre Kullanımı

Eğer ürünlerin hemen olgunlaşmasını istiyorsanız kimyevi sıvı gübre kullanabilirsiniz. Ama bitkiniz çok yıllıksa bunun için organik gübre kullanımı daha faydalı olacaktır. Kimyevi sıvı gübreler de bitki özelliklerine göre farklı oranlarda kullanılabilirler. Bazı bitkiler için seyreltilerek bazı bitkiler için de direkt olarak kullanılabilir. Aynı zamanda yapraklara püskürtülerek uygulanan seçenekleri de bulunmaktadır. 

Gübre fiyatları, elde edilen verime göre çok küçük bir ücrettir. Uygun bir ücret karşılığında veriminiz %100 artar. Bu sizlere avantaj sağlar ve geliriniz çok daha fazla artmasında da yardımcı olur. Eğer veriminizin artmasını ve ürünlerinizin kaliteli olmasını istiyorsanız mutlaka gübre kullanmalısınız. Ürünleri de kısa bir sürede almak istiyorsanız sıvı kimyevi gübre kullanmalısınız.

Limit:
TSUNAMI 5lt
0 yorum yapılmış.
   
460,00 TL
59 sonuçtan 1 ile 35 arası görüntüleniyor.

https://www.tarimspot.com/ © 2023 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır