Alırken Kazan, Satarken Kazan

Sonuçları Filtrele

Marka

  • Scheffer5
  • Zeyma Trade3
  • Zybes2

Seçenek

  • 20Lt. Bidon 1

Fiyat (TL)

-

Sıvı Organik Gübre

Sıvı organik gübre, yapısında bitki için gerekli olan besin maddelerini organik bileşikler şeklinde bulunduran ve topraktaki fiziksel ve kimyasal yapıyı bitkiye uygun şekilde düzenleyen üründür. Toprağın yapısının fiziksel ve kimyasal olarak düzenlenmesi sonucunda bitki besin maddelerini daha kolay bir şekilde almış olur. Organik sıvı gübreler, canlılara ait atıklar veya yan ürünlerden hazırlanmaktadır. Katı, toz ve sıvı şekilde seçenekleri mevcuttur. 
 
Sıvı organik gübrelerin yapısı nedeniyle topraktaki aktivasyon diğer gübrelere göre daha hızlıdır. Kullanımı da son derece kolaydır ve kullanıcılara bu bağlamda faydalı olmaktadır. Sıvı organik gübreler özel yöntemlerle toprağa enjekte edilebilmektedir. Toprağa enjekte edildiği andan itibaren topraktaki organik maddelerin yapısını artırır. Mikroorganizmalar artar ve bitkinin besin maddelerini bünyesine alması kolaylaşır. Toprakta yoğunluğu artan mikroorganizmalar sonucunda mikro biyolojik faaliyetler artar ve bu da ürün veriminin artması demektir. Organik gübrenin sıvı olması, içeriğindeki besin maddelerinin bitkiler tarafından daha kolay emilimini sağlar. 
 
Toprağın daha verimli olması, kazancın artması ve ürünlerin kaliteli olması adına gübre kullanımı son derece önemlidir. Sıvı gübreler de bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan maddelerdir. Yetiştirmenin her döneminde kullanılabilirler. Toprağın pH değerini dengelemeleri açısından da son derece faydalıdırlar ve topraktaki pek çok özelliği değiştirebilirler. Örneğin, toprağın canlı olmasını, su tutma kapasitesinin artmasını, bitkiyi tutuş kapasitesinin artmasını, erozyonun engellenmesini, bitkinin dengeli büyümesini ve topraktaki katyon değişim kapasitesinin en üst düzeye çıkmasını sağlar. 
 
Organik sıvı gübreler, hayvan gübrelerine bazı bitkilerin de karıştırılması ile elde edilmektedir. İçeriğinde toprak ve bitki için gerekli vitaminler bolca bulunmaktadır. Aynı zamanda daha önceden kullanılmış olan ve toprağın bünyesinde halen bulunmaya devam eden kimyevi gübre ve ilaçların temizlenmesini sağlar. Toprak bu sayede gübre ile arındırılmış olur. Tamamen doğal ve ekolojik bir yapıya sahip olması nedeniyle bitki yapısında bozukluklara neden olmaz. Doğal olmayan gübrelerin oranı uygun ayarlanmadığında bitkilerde çok çeşitli sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda katı ve toz gübre kullanımlarında da toprak açısından sıkıntı çıkabilmektedir. Sıvı organik gübre kullanımlarında oran ayarlanamasa ve fazla kullanılsa dahi bitkiye bir zararı bulunmaz ve toprak tarafından emilir. 

Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Hem bitki ve toprak hem de insan sağlığı açısından tercih edilmesi gereken ürünlerdir. Kullanılan kimyasal gübreler uygun ayarlanmadığı takdirde bitki, toprak ve ürünleri tüketen bireylere zarar verebilmektedir. Bu gibi hassas sorunlar nedeniyle de artık organik gübre seçeneklerine yönelim artmıştır. Her yönden avantajlı olan organik gübrelerin farklı içeriklerdeki seçenekleri mevcuttur. Bu ürünler çeşitli şekillerde kullanıma sunulmaktadır. Çeşitleri arasında en bilinen hayvan gübreleri olsa da bunun dışında bitkilerden elde edilen doğal yapılı gübreler de bulunmaktadır. Organik gübre çeşitleri;
 
Hayvan Gübreleri; Hayvanların dışkılarından elde edilen gübrelerdir. Özellikle ahır ve kümes hayvanlarının katı ya da sıvı dışkılarından elde edilir. Son zamanlarda farklı hayvanların da dışkılarının avantajlı olduğu görülmüştür. Özellikle solucan ve yarasa gübreleri buna örnektir. 
Yeşil gübreleme, özellikle baklagiller ve buğdaygillerin yetiştirilmesi tamamlandıktan sonra ya bulunduğu ortamda ya da başka bir ortamda toprağın altına karıştırılmasıdır. Bu sayede toprağa atmosferden kazanılan azot da katılmış olur. 
 
Hümik Asitler; Organik maddelerin parçalanması sonucunda oluşmaktadır. İçeriğinde kükürt, demir, çinko gibi elementler de bulunan leonardit kaynaklı gübreler sıklıkla tercih edilmektedir. 
 
Kompost; Bitkisel ve hayvansal kaynaklı tarımsal, endüstriyel ve şehir atıklarıdır. Kompostlanan maddeler orijinal yapılarını kaybederler ve farklı bir yapıda olurlar. Her türlü organik atığın fermantasyonuyla elde edilen gübredir. 
 
Torf; Kıyılarda, bataklıklarda ve kuru göllerde yıllarca biriken organik atıklar toprak ile karıştırıldığında yüksek oranda organik yapıya sahip olur. Organik maddece zengin ve zehirli mikroorganizma içermez. Aynı zamanda kokusuzdur ve bu nedenlerden dolayı da kolaylıkla kullanılabilir. Verimin artırılması için bu yöntem oldukça kullanışlı ve kullanımı şarttır. Günümüzde organik gübre fiyatları da son derece uygundur. Ürünleri inceleyerek hem içerikleri hakkında hem de fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygun fiyata aldığınız bu gübreler ile ürün verimleriniz artacak ve kazancınız yükselecektir. 

Organik Gübrenin Faydaları

Günümüzde organik gübre kullanımına yönelimin en büyük nedeni doğal bulunabilir olması ve sağlıklı olmasıdır. Organik gübrelerin bitki, toprak ve bu zincirde bulunan canlıların yapısı ile olan etkileşimi zararsızdır. Bu bağlamda gübre kullanımının faydaları sayısızdır. Organik gübre kullanımı, bitki içeriğinde hücre bölünmelerini artırır. Buna bağlı olarak bitki büyüme hızı da artar. Yapay gübreye oranla çok daha fazla hasat alınmaktadır. Toprağın gözenekli yapısı ve su tutma kapasitesi artmaktadır. Bitkinin direnci artar. Toprak yüzeyinde lifli bir yapının oluşmasına yardımcı olur. Bitkinin suya duyduğu ihtiyaç azalmaktadır. Bitki zararlı böcek ve organizmalara karşı daha güçlü olmaktadır. Toprağın geçirgenliğini artırmaktadır ve rengini koyulaştırmaktadır. Organik gübre sayesinde güneş ışığının emilimi de kolaylaşmış olur. Bakteriyolojik olarak toprak zenginlemiş olur. Yapısında bulunan azot, fosfor ve potasyum dengeli şekilde dağılır. Aynı zamanda demir de bitkinin alınabileceği şekilde dönüştürülmüş olur. Suyun eritemediği kirecin erimesini sağlar. Çıkan karbondioksitin fotosentezde kullanılmasında da yardımcı olur. 
 
Organik gübreler, her anlamda başarılı maddelerdir. Siz de toprağınızın, bitkilerinizin ve en önemlisi de ürünlerinizin başarılı yani verimli ve kaliteli olmasını istiyorsanız mutlaka organik gübre kullanmalısınız. Gübre fiyatları için sayfamızdan destek alabilir ve ürün içeriklerini inceleyebilirsiniz. tarimspot.com bitkileriniz için en iyi ve en kaliteli olan gübreleri sunar. İlk deneme sonrasında dahi büyük değişimi hemen görecek ve farkı hissedeceksiniz. Aklınıza takılan sorular için de hemen iletişime geçebilir, ürün ve kullanım hakkında bilgiler alabilirsiniz. 
 

Limit:
10 sonuçtan 1 ile 10 arası görüntüleniyor.

https://www.tarimspot.com/ © 2023 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır