Sonuçları Filtrele

Kategoriler

  • Gübre Fiyatları14

Marka

  • İthal1
  • Scheffer4
  • Zybes8

Fiyat (TL)

-

Gübre Fiyatları

Gübre, bitkinin hem beslenmesi hem de veriminin artırılması için toprağa ya da bitkiye uygulanan doğal veya kimyasal besin maddeleridir. Bazen topraktaki besin maddeleri bitki için yeterli değildir. Yeterli olmadığında da bitki gelişimini tamamlayamaz, kaliteli ürünler vermez ve verimli olmaz. Bütün bunların engellenmesi için bitkilerinin besin değerlerinin yükseltilmesi gerekir. Bunun için de gübreler birebirdir. 

Gübre çeşitleri, bitkinin ihtiyaç duyduğu besin maddesine göre tercih edilebilir. Bazı gübreler azotça zenginken bazı gübreler de fosfor veya potasyumca zengin olabilir. Toprağın ihtiyacı olan besin maddesi ve bitkinin ihtiyacı olan besin maddesi oranına uygun olarak gübre seçimi yapılmalıdır. Gübre fiyatları da gübre çeşitlerine göre değişir. Hem besin maddesi içeriğine hem de sıvı ya da toz olmasına göre değişen gübre fiyatları günümüzde çiftçi dostu olmaya devam ediyor. 

Gübre fiyatları, elde edilen verim ve ürünün kalitesi ile karşılaştırıldığında büyük bir masraf olarak görülmemeli. Özellikle doğal gübreler, toprağın tüm ihtiyacını karşılar ve uzun yıllar toprağın kalitesinin korunmasını sağlar. Bu bağlamda gübreye ödenen fiyat elde edilen verim ve kaliteden çok küçüktür. Gübrenin götürüsü yoktur denilebilir fakat getirileri oldukça fazladır. Bazı durumlarda, yanlış kullanım ya da fazla kullanımlarda gübrenin zararı olabilir. Bunun olmaması için de gübrenin nasıl kullanıldığı, hangi oranlarda kullanıldığı ve hangi zaman zarfında kullanıldığı iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

Gübre Fiyatları İle Gübre Çeşitleri Nedir?

Gübreler, doğal ve yapay gübreler olmak üzere iki grupta incelenebilmektedir. İki gübre çeşidinin de toprağa uygulanması ve kullanım miktarı farklıdır. Gübre seçimi yapılırken toprağın ve bitkinin özellikleri tespit edilmelidir. Özellikler tespit edildikten sonra en uygun gübre seçilmeli ve tavsiye edilen parametreler dahilinde toprağa veya bitkiye uygulanmalıdır. 

Gübre fiyatları ile gübre çeşitleri değişebilmektedir. Gübre çeşidine göre ve besin içeriğine göre fiyatlandırma yapılır. Kullanıcı gübre temin ederken bunu da göz önünde bulundurmalıdır. Azot, fosfor ve potasyum içeriğine sahip gübreler sıvı veya toz olarak farklı yapılarda bulunabilirler. 

Gübre çeşitlerinden doğal yani organik gübre, genellikle ahır gübresi, kompost ve yeşil gübre olarak sınıflandırılır. Bu doğal gübreler, bitki ve hayvanlardan elde edilir. Toprağı koruması ve tohuma zarar vermemesi nedeniyle tercih edilmektedir. Doğal gübrelerden olan ahır gübreleri, toprağın kolay bir şekilde işlenebilmesini sağlar. Aynı zamanda içeriğinde bulunan azot, fosfor ve potasyum sayesinde toprak verimli hale gelir. Kompostlar, bitki ve hayvan artıklarından elde edilmektedir. Elde edilen bu artıklar çürütülür ve gübre olarak kullanılır. Toprağın besin ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılar. Yeşil gübreler, toprağın ıslah edilmesi adına ekilmiş mahsuldür. Bu ekilen bitkiler toprağın içerisinde çürüyerek toprağın besin değerlerinin artmasını sağlar. Yeşil gübreleme yapıldıktan sonra ürün verimi %20-100 arasında olabilmektedir. 

Yapay yani kimyevi gübre, azotlu, fosfatlı, potasyumlu ve kompoze olmak üzere çeşitlenebilmektedir. Genellikle toprağın ihtiyacına uygun olan içerikteki gübreler tercih edilmektedir. Katı veya sıvı halde bulunabilen bu gübreler, kullanılırken dikkat edilmesi gereken gübrelerdir.

Kimyevi gübrelerden azotlu gübreler,  amonyak, amonyak nitrat ve üre gibi çeşitlere sahip olmasıyla birlikte kullanım alanı oldukça geniştir. Bitkinin azot ihtiyacı karşılanmış olur. Fosfatlı gübreler, doğal yapılardan elde edilebilir. Herhangi bir işleme tabi tutulmasına gerek kalmadan toprağa uygulama yapılabilir. Potasyumlu gübreler, potasyum içeriğine sahip olan kayalardan elde edilebilmektedir. Kompoze gübreler, birden fazla besin maddesini yapısında bulunduran gübrelerdir. Bütün besin maddelerinin bulunmasından dolayı kolaylık sağlar. 

Gübre çeşitleri, bitkilerin ya da toprağın ihtiyacı olan besin maddelerini yapısında bulundurur. Verimin artırılması, ürünün kaliteli olması hem topraktan hem de bitkiden kazanç sağlanması adına gübre üreticinin vazgeçilmezidir. Gübre fiyatları da elde edilen verimlere ve kazançlara son derece uygun ve çiftçi dostudur. 

Limit:
14 sonuçtan 1 ile 14 arası görüntüleniyor.

tarimspot.com © 2011 | Bu site C2C Yazılımı® C2C E-Ticaret sistemi ile hazırlanmıştır