Alırken Kazan, Satarken Kazan

Sonuçları Filtrele

Fiyat (TL)

-

Tütün Tohumu

Patlıcangiller familyasında yer alan tütün, sigara yapımında kullanılmaktadır. Bir yıllık otsu bir bitki olan tütünün yapraklarından sigara üretiliyor. Tütün bitkisinin gövde yapısı dik, silindir şeklinde, tüylü ve yapışkanken yaprak yapısı da büyük, oval, tüylü ve yapışkandır. Çiçek yapısı, beş sivri dişli ve pembe, kırmızı şeklindedir. Tohumu ise yağ bakımından zengindir. İçeriğindeki yağ boya ve sabun sanayisinde kullanılabilir. Ülkemizde pek çok yerde tütün tohumu ekimi yapılmaktadır. Yalnızca İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yapılmamaktadır. 

Tütün yetiştiriciliği kumlu ve humuslu topraklarda yapılmalıdır. Aynı zamanda toprak su tutmayan yapıya da sahip olmalıdır. Tütün tohumu ekimi uğraştırıcı ve yorucu bir iştir.  Emek ve dikkat ister. Sonbaharda hazırlanan toprağa ekim ilkbaharda yapılır. Tohumlar direk olarak toprağa ekilmez ve öncelikle suda ıslatılarak yastıklara ekilir. Toprak temizliği, gübreleme ve sulama işlemleri de aşamalar halinde yapılmaktadır. Gübre olarak organik gübre kullanılabilir. 

Tütün Tohumu Çeşitleri

Tütün tohumlarında çok büyük değişiklikler görülmemektedir. Sadece ekildikleri bölgeler farklılık gösterir. Tütün tohumu ekiminin yapıldığı yerler; Karadeniz Bölgesi’nden Erbaa, Bafra, Amasya, Samsun, Trabzon, Marmara Bölgesi’nden Balıkesir, Bursa, Keşan Kırklareli, Bolu ve İzmit, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Malatya, Bitlis, Muş, Diyarbakır, Ege Bölgesi’nde de Söke, Manisa, Denizli ve Eşme’dir. 

Tütün tohumlarının ekimi ve yetiştirilmesi zor aşamalara bağlıdır. Sulama, gübreleme işlemleri adımlar halinde yapılır ve gübrelemede kimyevi gübre kullanılabilir. Aynı zamanda verimin artırılması için kullanılan gübreler belirli zaman dilimlerinde uygulanmalıdır. Gübreler arasından deniz yosunu tercihi de yapılabilir. Deniz yosunu içeriği toprağın besin maddelerine doymasını sağlar. Bunun sonucunda tütün de kaliteli olur. 

Tütün Tohumu Fiyatları

Piyasaya göre son derece uygun fiyatlara satışa sunulan tütün tohumları, hem kaliteli hem de uygundur. Tütün tohumlarını temin ederek hemen ekime başlayabilirsiniz. Tabi öncelikle toprağınızı hazır hale getirmeniz gerekiyor. Bunun ardından ilkbahar mevsiminde tütünleri ekebilirsiniz. Tütün tohumunun toprağa direk olarak ekilmesi sonucunda bitki oluşmaz. Ekimin öncesinde yapılması gereken belirli işlemler vardır. Öncelikle tohumların ıslatılması gerekir ve yastıklara ekilmesi gerekir. Bunların sonrasında devam eden işlemler, sırasına uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Eğer aşamalar düzgün bir şekilde takip edilmezse ve aksaklıklar olursa bitkiden verim beklenmemelidir. 

Tütün tohumlarını temin ederek genellikle her yerde ekim yapabilirsiniz. İç Anadolu ve Akdeniz dışındaki bölgelerde ekilebilir. Kaliteli tohumlar için ürünleri inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda ekiminde kullanılacak gübre seçenekleri de mevcuttur. Uygun gübreyi seçerek de toprakta kullanabilirsiniz. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.

https://www.tarimspot.com/ © 2023 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır