Alırken Kazan, Satarken Kazan

Sonuçları Filtrele

Marka

  • Zybes1

Seçenek

  • 10Kg. Toz Ambalaj 1
  • 1Kg. Toz Ambalaj 1
  • 20Kg. Toz Ambalaj 1
  • 500Gr. Toz Ambalaj 1

Fiyat (TL)

-

Toz Humik Fulvik Asit

Humik asitler, topraktaki humuslardan meydana gelmektedir. Tarım için kullanılan kimyasal maddeler, toprağın içerisinde bulunan humus miktarını büyük oranda azaltmaktadır. Böyle olmasından dolayı besinler güçsüzleşir ve verim son derece düşer. Bu durumun engellenmesi için toprağa humik fulvik asit uygulaması yapılır. Bu uygulama sonucunda da toprak besin değerleri güçlendirilmiş olur. Humik asitler genellikle siyah ve koyu kahverengi şeklinde bulunmaktadır. 

 

Humik maddelerin kimyasal özellikleri farklı farklıdır. Bunlardan humus, toprağın %65-75’ini oluşturur ve tamamen çürümüş olan organik maddelerden oluşur. Toprak verimliliği açısından da son derece önemlidir. Humik maddeler, hümin, fulvik asit ve humik asit gibi organik kalıntılardan oluşan kimyasal bir gruptur. Humik olmayan maddeler, reçine, bal mumu ve organik asit gibi çözünmeyen maddelerdir. Humatlar, humik asit tuzları şeklindedir. Fulvik asitler, humik maddelerin bir kısmıdır ve her pH değerinde suda çözünür formdadırlar. Humik asitler, topraktan elde edilmektedir. Renkleri koyu kahve ve siyah renkleri arasındadır. Humik asitlere bağlı 60’ı geçkin iz element bulunmaktadır ve bunlar çeşitli organizmalar tarafından da kullanılmaktadır. Humin, hümik maddelerin asit ya da alkali her ortamda suda çözünmez. Molekül yapıları oldukça büyüktür. Diğerleri arasında parçalanmaya en dayanıklı olandır. 

 

Humik ve fulvik asitler çeşitli kaynaklardan elde edilebilmektedir. Bu kaynaklar arasında da en yüksek değere sahip olan ise leonardittir. Uzun zaman önce leonarditin humik madde kaynağı olduğu bulunmuştur. Bunun üzerine araştırmacılar bu maddeyi tarım ürünleri üzerinde denemeye başlamışlardır. Humik ve fulvik asit oranları büyükten küçüğe sırasıyla Leonardit %40-90, Torf %10-30, Saprofel Torf %10-20, Linyit Katmanları %10-30, Hayvan gübresi %5-15, Kompost %2-5, toprak %1-5, arıtma çamuru %1-5 ve taş kömürü %0-1 içeriğine sahiptir. Leonardit linyit kömürünün okside olması sonucunda oluşur. Katyon değişim kapasiteleri yüksek orandadır. Organik tarımda güvenle kullanılabilmektedir. 

Humik Fulvik Asit Ne İşe Yarar?

Humik fulvik asit sayesinde toprak topaklanması engellenmiş olur. Aynı zamanda toprak sıkışmaz ve daha havalı ve kabarık olur. Hava alabilen yapısı bitkinin canlı olmasını sağlar. Oluşabilecek erozyonlar engellenebilmektedir. Deniz yosunu, toprağa olumlu etkileri çoktur. Toprakta bulunan iyon miktarı da artar. Bu sayede besinler organik ve daha kaliteli şekilde yetiştirilmektedir. Buna benzer amino asit gübresi de bitkilerin kaliteli olmasını ve topraktaki vitaminleri kolayca almasını sağlar.  Bitkilerdeki enzimler tetiklenir ve su toprağın üzerinden kolayca akı gitmez. Su tutma kapasitesi bulunmaktadır. Bu sayede su en içi kısımlara dahi emilmiş olur. Toprak ve bitkinin maksimum oranda çalışmasını sağlar.

 

Fulvik asitler, sarı renkli olarak mantarlar tarafından üretilmektedirler. Hayvan ve bitki ölümleri sonrasında mikroorganizmaları parçalarına ayırmaktadır. Bu parçaların oluşması sonrasında toprağa karışır ve toprağın parçası haline gelir. Bunlar dünyadaki en küçük, en karmaşık ve doğal haldeki su bazlı fulvik asit maddeleridir. 

 

Fulvik asitlerin içeriğinde 70’den fazla mineral mevcuttur. Aynı zamanda iz elementleri de bulunmaktadır. Toprağa uygulandıklarında besinlerin alınmasında kolaylık sağlar ve topraktaki mineralleri kolay bir şekilde emilmesini sağlar. Toprağın hücrelerinde bulunan DNA miktarını artırmaktadır. Aynı zamanda RNA sentezini de geliştirerek miktarını artırır. Humik içerikli maddelerin hepsi toprak içerisinde kalıcıdır. Özellikle fulvik asitlerin yarılanma süresi 10-50 yıl arasında değişmektedir. Bu, ortam koşullarına göre de değişir. Humik asitlerin yarılanma süresi ise yüzyıl olarak ölçülmektedir. Bitki kalıntılarının çürümesi sonrasında hem humik asitler hem de fulvik asitler oluşmaktadır. Her iki asit de toprakta bulunan mikroorganizmalar için önemlidir. Aynı zamanda toprak için de faydalıdır. Fulvik asidin moleküler yapısı humik asidin moleküler yapısına göre daha küçüktür. Bu yüzden topraktaki kalıcılığı daha azdır ve de daha kolay bir şekilde parçalanabilmektedir. Küçük yapılı olmasından dolayı da bitkiye giriş hızı yüksektir. Humik asit toprakta uzun süre kalır ve çok daha yavaş parçalanır. Toprak organik madde miktarını artırmada genel olarak humik asitlerden faydalanmaktadır. Organik gübre görevi yapabilir. 

Humik Fulvik Asit Kullanımı

Toprak düzenleyici olarak kullanılan asitler, organik madde kaynaklarıdır. Üretimde kullanılan bu maddelerin organik madde düzeyleri %50 üzerindedir. Sebzeler ve sera bitkilerinde humik asit yani hümas uygulamaları ekim öncesinde ya da esnasında uygulanmaktadır. 4-12 litre hümas 20-40 litre olacak şekilde su ile karıştırılır ve bunun sonucunda da toprak yüzeyine püskürtülür. Aynı zamanda 10-15 cm toprak derinliğine kadar da karıştırılarak uygulanabilmektedir. Tohuma da uygulaması yapılmaktadır. Bunun için hümas hiç sulandırılmadan ya da yarı yarıya oranda sulandırılarak tohumlar kaplanır. Sonrasında tohumlar 15-20 dakika güneşte kurutularak toprağa ekilir. Bu işlemler yapılmadıysa eğer yağmurlama sulama yöntemi ile de yapılmaktadır. Burada sulamanın ilk 30 dakikası içerisinde toprağa verilmektedir. 

 

Meyve ağaçlarına hümas her zaman uygulanabilmektedir. Ancak ilkbaharda uygulanması daha avantajlı olacaktır. Ağaç tipine göre uygulama oranı değişebilmektedir. Ağacın yaşı da önemlidir. Eğer 40’tan fazla ise en fazla 5 litre uygulanabilir. Damla sulama yöntemi ile verileceği zaman 2-3 parça şeklinde verilebilir.  Baklagil bitkilerine yapılan uygulamalar ekim önce ve esnasında yapılabilir. Bu esnada 2-6 litre hümas, 20-30 litre su ile karıştırılarak uygulanabilir. Tohuma uygulama yapıldığında ise ekimden bir gece öncesi tercih edilmelidir. Bu esnada %1-2 arasında değişen oranda tohuma eklenir ve tohumun güneşte 15-20 dakika kurutulması sağlanır. Damlama ile dekara 2-6 litre veya 1 ton suya 0,1-0,5 litre hümas karıştırılır. Bu işlem en az 2 defa ya da çiçeklenme öncesinde yapılır. 

Humik fulvik asit ürünlerine tarimspot.com sayfamızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda ürün içerikleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Son derece uygun fiyatlara sunulan ürünler verimini artıracak ve hem toprağınızın hem de ürünlerin kalitesini artıracaktır. 

Limit:
2 sonuçtan 1 ile 2 arası görüntüleniyor.

https://www.tarimspot.com/ © 2022 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır