Alırken Kazan, Satarken Kazan

Sonuçları Filtrele

Fiyat (TL)

-

Meyve & Sebze Tohumları

Sebzelerin üretiminde sebze tohumlarına ihtiyaç vardır. Kaliteli sebzeler için kaliteli tohumların alınması ve kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda üreticiler kendi tohumlarını da üretebilirler. Meyve ve sebzelerin kaliteli olanları toplanmayıp bekletilirse ve zamanı gelince toplanırsa tohum olması için işlemler yapılmış olur. Sonrasında bu toplanılanlar güneşte kurutulur ve nem olmayan yerlerde saklanır. Ekim vakti gelene kadar tüm meyve ve sebzelere bu işlemler uygulanır ve bu sayede organik tohumlar elde edilmiş olur. Bazı sebze tohumları bu şekilde elde edilebilir. 

Sağlıklı hormonsuz yetiştirilen sebzeleri hepimiz istiyoruz. Ama manavlardan marketlerden aldığımız ürünlerin ne kadar sağlıklı olduğunu bilmiyoruz. Sebzeler artık lezzetsiz ve kötü. Hormonlu üretilen sebzelerde bu sorunlarla karşılaşılıyor. Bunların olmaması için alınan sebze tohumlarına dikkat etmek önemli. Aynı zamanda kullanılan gübreler de elde edilen sebzenin kalitesini ve verimini etkiliyor. Bunun için de organik gübre kullanımı önemli. 

Sebze tohumlarının nereden alındığına dikkat edilmesi gerekiyor. Tohumların kalitesi elde edilen ürünün de kalitesini etkiliyor. Tohum ne kadar kaliteli olursa elde edilen sebze de o kadar kaliteli ve lezzetli olur. İyi tohumların ürün verimleri de yüksek olur. Kaliteli yaşamak için kaliteli beslenmek son derece önemli. Bu bağlamda sağlıklı olan ürünleri tüketmek, organik ürünleri tüketmek gerekiyor. sebzelerin de organik ve sağlıklı olabilmesi sebze tohumlarına bağlı. Ekim yapmadan önce seçtiğini tohuma dikkat etmelisiniz. 

Meyve Tohumları

Meyveler de tohumlarda elde edilmektedir. Bazı bitkilerde tohumun dışında bulunan ve etli sulu olan kısım meyve olarak adlandırılır. Meyve tohumlarından gelişen meyveler de çeşitlenmektedir. Örneğin, yumurtalığın gelişmesiyle oluşan meyvelere gerçek meyve denir. Erik kiraz gibi meyvelere gerçek meyvelere örnektir. Çiçek tablası ile birlikte yumurtalığın da gelişmesi ile oluşanlar ise yalancı meyvelerdir. Bunlara örnek olarak da elma, armut gösterilebilir. Bunlar gibi meyve oluş şekilleri de ikiye ayrılmaktadır. Bir tane diş organ ve bir yumurtalığın gelişmesi ile oluşan meyveler basit meyvelerdir. Erik bunlara örnektir. Birden fazla organ ve birden fazla yumurtalığın gelişmesiyle oluşan meyvelere de bileşik meyve denir. Dut, böğürtlen meyveleri de bunlara örnektir. 

Meyve tohumlarının kaliteli olması son derece önemlidir. Özellikle ağaçta yetişen meyvelerin tohumlarının kaliteli olması beklenir. Bir tohumdan yüzlerce meyve elde ediliyor. Aynı zamanda her sezon meyve vermesi bekleniyor ve bu bir tohumdan elde ediliyor. Bütün elde edilecek meyvelerin kaliteli olması için bu tohumun son derece kaliteli ve genlerinin sağlam olması gerekir. Meyve tohumlarının kaliteli olmasının yanı sıra belirli zamanlarda kullanılacak olan gübrelerin de kalitesinin iyi olması gerekir. Özellikle organik gübre kullanımı tercih edilebilir. Besin içeriğinin yüksek ve meyveye uygun olması gerekmektedir. ekilen bitkilere yönelik gübre çeşitleri satışa sunulmaktadır. Gübreleri araştırarak alabilir ve önerilen oranlarda kullanabilirsiniz. 

Meyve Ve Sebze Tohum Çeşitleri

Tohumlar, tohum kabuğu içerisindeki küçük embriyonik bitki parçalarıdır. Uygun gübreleme ve yetiştirilme sonrasında olgunlaşır ve büyür. Tohum oluşumu esnası ise, çiçek ve döllenme gelişimi ile başlayan bir süreçtir ve kabuğun embriyo ile gelişmesi sonucu tamamlanır. 

Meyve ve sebze tohum yapısı genel olarak embriyo, bunun için besin sağlayıcı, tohum kabuğu ve büyüyecek fide için de besin deposu bulunmaktadır. Yapıda bulunan beslenme formları bitki türüne bağlı olarak değişmektedir. Meyve veya sebze tohumlarının yapısı değişiklik gösterir. Buna göre tohumlar çeşitlidir. 

Elde edilecek meyve ve sebzelerin kaliteli olması öncelikle tohumun kaliteli olmasına bağlıdır. Daha sonra ise gübre, toprak gibi etmenler de birbirini takip etmektedir. Tohum kaliteli olduktan sonra diğer etmenler kaliteli olmasa oradan ürün elde edilir. Ama tohum uygun değilse ve sıkıntılıysa gübre, toprak veya su çok kaliteli olsun ürünü kaliteli hale getirmez. Üretimde her şey tohumdan başlıyor. Sonra gübre ile devam ediyor. Eğer verim elde edilmek isteniyorsa gübrenin bitkiye ve toprağa uygun olması beklenir. Bu bağlamda gübre fiyatları elde edilen verime oranlara çok avantajlı olur. Verimle karşılaştırma yapıldığında ücret fazla olmaz. 

Sebze tohumları, özel olarak satışa sunulmaktadır. İyi bir şekilde araştırma yaptıktan sonra alınması tavsiye edilir. Organik sebze tohumlarının tercih edilmesi hem ürünün artışını hem de kalitesini etkiler. 

 
Bu kategoride ürün bulunamadı.

https://www.tarimspot.com/ © 2022 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır