Alırken Kazan, Satarken Kazan

Sonuçları Filtrele

Fiyat (TL)

-

Kimyevi Taban Gübresi

Kimyevi Gübre, genel olarak kompoze gübre diye alandırılırlar. Klasik gübrelemenin ana taşlarıdır. NPK mineral tuzlarıdır. Genel olarak granül form'dadırlar. Dolgu maddesi olarak yumru kaya gibi curum malzemeler kullanılır. Kimyevi Taban Gübrenin fazla kullanımı ya da her yıl sürekli kullanımı topraklarda tuz birikimine neden olur ve çoraklaştırır.
 
Türkiye açık arazı topraklarında azot zehirlenmesi olarak adlandırılan bir deyimde toprağın aşırı tuzluluktan kirlendiği ve organizma yaşamı için elverişsiz hale geldiğini irdeler. Bu durum besinleri alınabilir formda olmaması durumudur. Turkiye genelinde topraklardaki organik madde miktarı 1% in altındadır. Bu da topraklarımızın yaşlanmış ve çoraklaşmış olduğunu gösterir.
 
Toprak analizlerinde besin değerleri bulunsada bu organik madde & organizma fakirliğinden dolayı bitkiye geçişi ( koklerce absorbe/emilim ) çok mümkün degildir.
 
Biz bunu her zaman şöyle ifade ederiz;
 
Dişleri olmayan bir yaşlı adama her gün Et Izgara ile beslemeye çalışıp bir süre sonra ihtiyari açlıktan öldürmek gibi. Düşündüğümüzde yüksek protein ile ve çok iyi besliyorsunuz fakat öncelikli olan besinleri tüketmek icin diş ihtiyaçtır. Fazla vermek sizi sonuca ulaştırmaz.
 
Tuzluluk ile su anektoduda verelim;
 
Akşama kadar denizde tuzlu su içerisinde kalırsanız derinizde buruşukluklar olur. Bu vücudunuzun difüzyon ile su kaybetmesidir. Aynı durum bitkinizin köklerinde de olur. Köklere girecek suyun dışarı aktarılması gibi. Bu işte toprakların kitlenmesidir.
Bu kategoride ürün bulunamadı.

https://www.tarimspot.com/ © 2023 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır