Alırken Kazan, Satarken Kazan

Gübre Fiyatları 2018


Tarım faaliyetlerinde yetiştirilen ürünlerin verimliliğini artırmak için ihtiyaç duyulan gübrenin temin edilmesinde, dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Öncelikle, toprağın yapısına ve yetiştirilecek olan ürünün ihtiyaçlarına göre kullanılacak gübre çeşitleri belirlenmelidir. Sonrasında ise, kaliteli ve uygun fiyatlı gübre arayışına odaklanılmalıdır. Bunlara ek olarak, alınacak gübrenin denetimden geçmiş olması yetiştirilecek ürünlerinize herhangi bir zarar gelmemesi adına oldukça önemlidir. 

2018 yılındaki gübre fiyatları şekillenmiş olsa da, döviz kurunda meydana gelen değişiklikler ile sürekli olarak güncellenmektedir. Ülkemizdeki gübrelerin çoğu yurtdışından ithal edildiği için, döviz kurlarındaki değişiklik, gübre fiyatları açısından çok önemli bir faktördür. Ayrıca, ilden ile ve satış yapılan bir yerden diğerine göre de gübre fiyatlarında değişiklikler olabilmektedir. Bunun nedeni ise, gübrenin satışa sunulduğu zamana kadar geçen süreç içerisindeki araya giren komisyoncular ya da nakliye işlemleri için harcanan paranın değişiklik göstermesidir. 

Gübre Fiyatları

Gübre Fiyat Listesi 2018 

Gübre fiyatlarında markalara göre büyük değişiklikler olabilmektedir. Piyasada benzeri bir gübrenin kilosunu 7 TL'ye de bulabilirsiniz, 20 TL'ye de. Bu nedenle; kaliteli gübre çeşitlerini en uygun fiyatta bulabilmeniz için, dikkatle araştırma yapmanız gerekmektedir. 

Örneğin; bugünlerde 5 kiloluk paketlerde olan 20.20.20 gübresi 40 TL ile 60 TL arasında değişiklik göstermektedir. 20.20.20 bazen de 20.20.0 olarak adlandırılan bu gübrenin içeriğinde azot, amonyum azotu ve fosfor bulunmaktadır. Yağmur veya sulamadan etkilenmeden, içerdiği azotu bitkilere kolay bir şekilde verebilen bu gübre türü, azot bakımından yetersiz topraklar için oldukça idealdir. Bu nedenle, özellikle ay çiçeği ve pamuk yetiştiriciliğinde kullanılan 20.20.20 gübresi, ekim sırasında tohumun 6 ya da 7 cm aşağısına uygulanmalıdır.

Kullanımı oldukça yaygın olan bir diğer gübre çeşidi de, 18.18.18 olarak adlandırılan toz gübredir. Azot, fosfor ve potasyumu bol olan bu gübre; dal, yaprak ve sürgün gelişimini artırmaktadır. Ayrıca güçlü ve sağlıklı yeşil aksamın meydana gelmesini sağlamaktadır. Olumsuz çevre koşullarına ve hastalıklara karşı dayanıklılığı artırmaktadır. Meyve ve yaprak dökülmelerini de en asgari düzeye indirmektedir. 25 kg’lık paket fiyatları 210 TL ile 250 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Buna ek olarak; tarım işiyle uğraşan birçok kişi, organik gübre kullanımını artırmak istemektedirler; çünkü ürünlerin çok daha sağlıklı ve doğal olmasını amaçlamaktadırlar. Bu nedenle, iyi kalitede ve uygun fiyatta organik gübre arayışı gündeme gelmektedir. 

Mesela, Arbo Tembec Fülvik Asit olarak adlandırılan organik gübreyi ele alalım. Bu asit Fransa’dan ithal edilmektedir ve açık arazilerdeki ürünlerde ya da meyve bahçelerinde çok etkilidir. 25 kiloluk çuvallarda satılan bu asitler, bir kova suyla karıştırılarak her ağacın boyun kısmına 25 gram gelecek şekilde uygulanır. Bu gübre türü; buğday, mısır ya da ay çekirdeği üretiminde de kullanılmaktadır. Fiyatları, çuval başına 200 TL ile 250 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Bir diğer organik gübre türü ise, Fitocan azotlu sıvı organik gübredir. Bu gübre, çok daha kaliteli meyve yetişmesini sağlamaktadır. Ayrıca, ağaçların büyüme hızını da artırmaktadır. Fiyatları 60 TL ile 80 TL arasında değişiklik göstermektedir.  

Bilinmesi gereken konulardan biri de, 33 nitrat gübre olarak adlandırılan amonyum nitrat gübresinin satışının Türkiye’de yasaklanmış olmasıdır.

Yukarıda fiyat aralıkları vermiş olmamıza rağmen, unutulmamalıdır ki; gübre fiyatları, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi birçok etkene göre sürekli değişkenlik göstermektedir. 

Gübre Fiyatları ve Etkileri

Genellikle ahır gübresi, yeşil gübre ya da kompostlar olarak sınıflandırılan organik gübre, kimyevi gübrelere göre tesirini çok daha yavaş göstermektedir. Ayrıca, kimyevi gübrelere göre oldukça pahalı olması nedeniyle özellikle çiçek yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Organik gübredeki besin değerlerinin toprakla ya da bitkiyle daha yavaş etkileşime geçmesi nedeniyle bazı tarım ürünlerinde kullanımı yetersiz gelebilmektedir. Böyle durumlarda kimyevi gübre tercih edilmektedir. Kimyevi gübreler, tarımsal ürün maliyetlerinde ortalama % 10- 15'lik bir paya sahiptir. Bununla birlikte; gübre kullanımı, ürün verimliliğinde yaklaşık % 50 civarında artış olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de gübre tüketimi hektar başına 95 kg dolaylarındadır. Dünya genelinde bu oran 116 kg’dır. Gelişmiş ülkelerde ise, ekili arazilerde hektar başına gübre kullanımı yaklaşık 200 kg düzeyindedir. 

Türkiye’deki gübre çeşitlerinin üretiminin artırılması için ham madde tedarikinin çok daha ucuz hale getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, hammadde kaynaklarına sahip ülkelerle stratejik ortaklıklar yapılmalıdır. Böylece, Türkiye de bu pazardaki rekabet gücüne sahip olabilecektir. 

Türkiye’de gübre sektörü, son 10 yıl süresince yıllık ortalama 5 ile 5,8 milyon ton arası kimyevi gübre satışı gerçekleşmiştir. Satışı gerçekleşmiş olan bu gübre çeşitlerinin % 40’ından fazlasının ithalat ile tedarik edildiği görülmektedir. Haliyle bu durum, gübre fiyatlarının yüksek olmasına sebep olmuştur. 

Kimyevi gübre üretimi için gerekli olan ham maddeler Türkiye'de bulunmadığı için, yurtdışından bu ham maddeleri ithal etmek gerekmektedir. Bu nedenle ödemeler dövizle yapılmaktadır.  Şu anda Türkiye'de 6- 7 büyük üretici firma bu ham maddeleri gübre haline dönüştürmektedir. Bunlara ek olarak, farklı büyüklük ve kapasitede yaklaşık 350 firma gübre sektöründe faaliyet göstermektedir. 

2017 yılında Türkiye'de ortalama 6,3 milyon ton gübre tüketilmiştir ve 2017 fiyatlarına göre çiftçi gübreye yılda yaklaşık 5,5 milyar TL ödeme yapmıştır. Hektar başına 95 kg gübre atan bir çiftçinin cebinden gübre parası olarak en az 100-110 TL çıkmaktadır. 

Bu nedenle; gübre fiyatları hem ülke ekonomisi, hem tarım sektörü, hem de çiftçinin geliri için oldukça önemli bir husustur.

2018 yılındaki gübre fiyatlarında, geçen seneye göre yaklaşık % 10'luk bir artış olmuştur. Döviz kurlarındaki değişikliklere göre sürekli güncellenen gübre fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için tarimspot.com sitemizden faydalanabilirsiniz. 

Güncel gübre fiyatları tek tık uzağınızda! 

                    
Arbo Tembec Fülvik Asit Toz Organik Gübre 25 KG 300,00 TL
Deniz Yosunu 20 KG 800 TL
Examin Bitkisel-Menşeli Aminoasit İçeren Sıvı Organik Gübre 18 Litre 160 TL
Excell Prıme Bitkisel Menşeli Aminoasit İçeren Organik Gübre  1 KG 80 TL
Vectis Organik Çiçeklendirici Gübre 500 GR 55 TL
Toz Deniz Yosunu 10 KG 288 TL
Vectis Red Organik Gübre 200 GR 70 TL
Polenix NK Gübre Harmanlanmış Ec Fettilizer 0,5 KG 75 TL
Fitocan Azotlu Sıvı Organik Gübre   70 TL
 

 

https://www.tarimspot.com/ © 2022 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır