Alırken Kazan, Satarken Kazan

Sonuçları Filtrele

Marka

  • Pozitif Gübre6
  • Zeyma Trade1

Fiyat (TL)

-

Fosforik Asit H3PO4

Fosforik asit birçok alanda kullanılan önemli bir kimyasaldır. Canlıların ATP sentezi için fosfor elementine ihtiyaç duymasından dolayı gübre olarak kullanılabilmektedir. Fosforik asit fosforun en yaygın hali olarak da tanımlanmaktadır. 

Fosforik asit kullanımı son derece geniş ve yaygındır. Önemli olmasının nedeni pek çok alanda tercih edilmesinden dolayıdır. Halk tarafından fosfor asidi olarak da adlandırılmaktadır. Fosforik asit, bitkilerin gelişmesi, olgunlaşması için gübrede kullanılırken, diş temizleyici olarak ağız bakım ürünlerinde, yardımcı ürün olarak deri, tekstil, metal sanayilerinde kullanılmaktadır. Deterjan, pas sökücü gibi birçok temizlik ürününün yapısına katılmaktadır. Süs ve kozmetik sanayisinde fosforik asit kullanımı da yaygındır. Aynı zamanda asitli içeceklerin yapımında da kullanılır. Bu kullanım alanlarına bakıldığında pek çok alanda kullanımı görülüyor. Fakat dünyadaki en yaygın kullanım şekli gübre olarak kullanımıdır. 

Fosforik asit cilt, göz ve solunum yollarında ciddi bir şekilde yanıklara neden olur ve korozif madde özelliğini de taşımaktadır. Bu yüzden cilde temas etmemesi gibi buharının da solunmaması gerekmektedir. Temas halinde bulunulduğunda cildin bol su ile yıkanması gerekir. Aynı zamanda PVC eldivenle kullanımı sağlanmalıdır. Fosforik asit kapalı ambalajlarda saklanmalı ve nemden korunmalıdır. Aynı zamanda bulunduğu ortamın havalandırılması ve belirli bir ısıda tutulması da sağlanmalıdır. Kuru ve serin yerde saklama özen gösterilmesi gerekir. Yanıcı madde ve indirgen materyaller ortamda olmamalıdır. Bu saklama şartları fosforik asit gübreler için de geçerlidir. 

Fosforik Asit Gübre

Bitki büyümesinde son derece önemli olan gübrelerden biri de fosforik asit gübresidir. Taban gübresi olarak bilinen bu gübre olmadan bitkide hücre çoğalması ve büyümesi gerçekleşmez. Hem yeni köklerin, hem de çiçeklerin, tohumların ve meyvelerin büyümesi için fosfora ihtiyacı vardır. 

Son zamanlarda organik gübre tercihleri artmış durumdadır, fosforlu gübreler de bitki için son derece önemli ve organik gübrenin yapamadığı aktiviteleri de sağlamaktadır. Fosfor bitkide olgunlaşmayı hızlandırdığı gibi köklerin gelişmesini de sağlamaktadır. Bu durum kurak yerler için özellikle önemlidir. Kurak yerlerde bitkinin köklerin gelişmesi ve olgunlaşmasından sıkıntı yaşanabilir ve fosfor da bu sıkıntıyı kökten çözebilir. Gelişmiş bitkiler topraktaki su ve minerallerin alınmasını en iyi şekilde sağlamaktadır. 

Bitkilerin erken olgunlaşması yaklaşan sıcak ve kurak havalarda alınan verimlerden daha fazla verim elde edilmesini sağlar. Bitki erkenden olgunlaşarak iyi bir şekilde verim verir ve kurak havalara denk gelmez. Bu da bitkinin verimini düşürmez. Kimyevi gübre gibi bazı gübrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle tek yıllık bitkilerde buna önem veriliyor. Fosforca fakir olan topraklarda bitkinin büyümesi yavaş oluyor ve aynı zamanda bitki topraktan besinleri iyi bir şekilde çekemediği için verimsiz oluyor. Aynı zamanda toprakta sürüngenlerin sayısı da azaltılmış olur. Fosfor sıkıntısı çeken bitkilerde tomurcuklanma ve çiçek açma olmaz ya da geç gerçekleşir. Tarım alanlarının çoğunda fosfor eksikliği mevcuttur. Bunun fosforik asit gübresi kullanımı mutlaka ihmal edilmemelidir. 

Fosforik Asit Özellikleri

Fosforik asit özellikleri pek çoktur. Özellikle bitkinin verimin artırılmasında birebirdir. Gübre fiyatları dikkate alındığında elde edilen verimin fiyatlara nazaran daha yüksek olduğu biliniyor. Fosforlu gübrelerin çeşitli özellikleri birçok fayda sağlar. Bunlardan biri, kök teşekkülünü ve büyümesini sağlamasıdır. Bu gerçekleştiğinde bitki topraktaki su ve besinleri bünyesine daha rahat bir şekilde alabilir. Bitkilerin olgunlaşma süresi kısalır. Kısa sürede olgunlaşan bitkiden daha fazla verim alınır ve olumsuz hava şartlarına bitki maruz kalmaz. 

Fosforik asit gübre kullanımı sonucunda elde edilen mahsulün kalitesi yüksektir. Danelerin dökülmesi önlenir ve daneler dolgun da olmaktadır. Verim artar. Bitkinin kuraklığa ve bazı kötü hava koşullarına olan dayanıklılığı artmaktadır. Aynı zamanda bitki hastalıklarına karşı mukavemetinin artması da sağlanır. 

Fosforlu gübre eksikliğinde de bitkiler bodur kalır ve gelişmez. Saplar ve kökler gelişmez. Bitki yaprağı normalin dışında kirli yeşil ve kırmızımtırak renkte olmaktadır. Verim düşer. Çiçek ve tomurcuk açma yavaşlar. Aynı zamanda sürüngenler de bitkiye zarar verir ve bitkinin mukavemeti azalır. Dayanıksız ve kötü bir bitki yetiştirilmiş olur ki bu da zaten sizi zarara götürür. Özellikle fosfor eksikliği olan topraklarda fosforik asit gübre kullanımı son derece önemlidir. Kullanıldığında da zaten verimin büyük oranda arttığı görülecektir. 

Limit:
7 sonuçtan 1 ile 7 arası görüntüleniyor.

https://www.tarimspot.com/ © 2023 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır